Kõik uudised

Tehnopoli Filmi- ja multimeediakiirendis osalev tiim töötas välja ainulaadse finantskirjaoskuse rakenduse

Idufirma FinMind on Jõhvis IDA Hubi raames käivitatud Tehnopoli Filmi- ja multimeediakiirendi üks esimese vooru osalejaid. Tänaseks on nad välja töötanud Eestis unikaalse mobiilirakenduse, mis tõstab kasutajate finantsalaseid teadmisi.  

Kui üldiselt kestab kiirendiprogramm kuus kuud, siis FinMindi programmis osalemist pikendati veel kuue kuu võrra, sest nende edu oli uskumatu: kokku said viis noort inimest, kellel polnud idusektoris varasemaid kogemusi ja paari kuuga kasvasid nad üksmeelseks meeskonnaks, luues unikaalse finantskirjaoskuse õpetamise rakenduse prototüübi, millele seni Eestis analoogi polnud.

Saage tuttavaks: Jekaterina Luziki, Ron Luvištšuki, Jana Rudniku, Maria Djagileva ja Ljudmilla Raiasaluga. Nemad on peagi täisväärtuslikuks rakenduseks muutuva koolitussüsteemi loojad, mis sobib kõigile, kes on huvitatud finantssektorist, investeerimisest, säästmisest, eelarvetest ja aktsiatest. Ja selle kõige mõistmiseks pole vaja eelnevaid teadmisi.

Kuidas kõik alguse sai

“Tutvusime kaks ja pool aastat tagasi. Tahtsin väga suhelda inimestega, kes soovivad, ütleme nii, rahalist sõltumatust, vabadust, tahavad mõelda tulevikule, teada, kuidas investeerida ja rahaga ümber käia. Ja tegin “Investoriklubis” postituse, kus tegin ettepaneku nimetatud teemadel kokku saada, tutvuda ja suhelda,” meenutas Jekaterina. Nii tekkiski inimeste ring, kes hakkasid regulaarselt kohtuma.

“Seadsime endale eesmärgid, hakkasime uurima aktsiaid, turge, börsiettevõtteid, majandust jne. Kuna kohtusime nädalavahetustel, siis mingil hetkel avastasime, et sellest nädalavahetusest on saanud sündmus, mida ootasime pikisilmi terve nädala. See kõik oli huvitav ja ootasin seda suhtlust, teemasse süvenemist. Ja ühel päeval tundsime, et saame seda jagada mitte ainult oma grupi sees, vaid luua toote, mis aitaks tavainimesel natukenegi paremini mõista, mis on raha, kuidas sellega ümber käia, kuidas olla tulevikus enesekindlam, sest 70% meie riigi elanikest ei oma isegi sääste, rääkimata konkreetsetest teadmistest finantssfääris.”

Jekaterina lisas, et on näiteid, kus inimene jääb ootamatult tööst ilma ega suuda end isegi kuu aega ülal pidada. Nii sündiski idee luua hariv platvorm, mille elluviimiseks hakati otsima võimalusi.

“Ingelinvestor Lev Dolgatšov aitas meid kontaktidega. Tundsime üksteist investeerimisfestivalide kaudu. Ta tutvustas meile Olga Kurdovskajat ja nii saimegi Filmi- ja multimeediakiirendisse ning hakkasime käima Jõhvis õppimas,” sõnas naine.

Miks multimeedia? Selgitus on tema kinnitusel lihtne – nende jaoks on oluline mitte ainult haridusliku rakenduse väljamõtlemine, vaid selle kohandamine materjali lihtsamaks ja huvitavamaks omastamiseks multifilmide, visualiseerimise ja muude multimeedialahenduste abil.

“Iga kord Jõhvist naastes olime nii inspireeritud, et seda ei saa sõnadega kirjeldada. Inimesed, kes meid seal õpetasid, andsid meile lisaks teadmistele ka inspiratsiooni mõistmaks, et teistele midagi luua on lahe! Sel ajal polnud meil muud kui idee. Kuid saime selgelt aru, et kavatseme selle tee lõpuni käia. See on oluline mõte, sest see näitab, et isegi kui teil pole iduvaldkonnas kogemusi, ei tähenda see, et te ei suuda lõpuks käima panna edukat ja kasumlikku idufirmat, mida meie meeskond loodab teha.”

Tiim kasvas

“Hakkasime toote kallal töötama ja mingil hetkel liitus meie tiimiga Ron,” lausus Jekaterina. Ron on mu vana sõber, käime koos koertega jalutamas. Ja ühel neist jalutuskäikudest rääkisin talle oma ideest, sest tahtsin tema arvamust kuulda, kuna Ronil on majanduslik taust ja ta mõistab rahandust.”

Ron Luvištšuk meenutas, et oli Jekaterina jutust vapustatud: “Jah, see on tõsi, mul on majanduslik taust, olen rahandusega tegelenud üle 20 aasta. Ühel hetkel kutsuti mind Tallinna Juudi Kooli majandusõpetajaks. Seega mõtlesin, et esitan õpilastele mõned küsimused, et selgitada välja nende finantskirjaoskuse tase. Kujutage ette minu üllatust, kui mõistsin, et see tase on väga madal. Mind hämmastas, et umbes pooled lapsevanematest polnud kunagi oma lastega rahaasjadest rääkinud. Hakkasin mõtlema ideele luua mingi lahendus, mis õpetaks seda lastele ja ka täiskasvanutele.”

Nagu Jekaterina mainis, käisid nad üheskoos pidevalt jalutamas ja juttu tuli Jekaterina ettevõtmisest. “Jekaterina ütles, et nad arendavad finantskirjaoskuse idufirmat. Muidugi vastasin kohe, et mul on samad mõtted! Jalutuskäigu lõpuks otsustasime jõud ühendada. Nii liitusin FinMind meeskonnaga.”

Jekaterina tunnistas, et ta ei mäleta aega, mil Ron nendega poleks olnud, ta sobis meeskonda nii hästi. Eelmise suve lõpuks leidsid nad programmeerijad ning detsembriks oli valmis toote prototüüp, mis on hetkel viimistlemisel.

Hetkel ootab kasutajaid veebileht

IT eest vastutav Maria selgitas, et FinMind on hetkel veebiplatvorm, mida saab kasutada veebilehena, aga rakendusena veel mitte. „See on platvorm, kuhu kasutaja siseneb ja õpib seal. Praegu on tekstitunnid, kuid tulevikus on meil ka visualiseerimine. Seetõttu on meie jaoks väga oluline olla kogu tiimiga Tehnopoli Filmi- ja multimeediakiirendis,” lausus Maria.

Õppimine on jagatud kursusteks. Pärast kursuste läbimist saab edasi liikuda praktikale. Praktika on vabatahtlik, see on üsna keeruline, kuid tiim loodab, et pärast kursuse läbimist on inimestel motivatsiooni edasi õppida.

“Meil on ka lisavõimalusi. Inimene saab seada rahalisi eesmärke, näiteks millegi jaoks koguda, ja jälgida seda arengut. Huvitav on jälgida, kuidas kasutaja õpib, kuidas ta edeneb ja millise tulemuse lõpuks saavutab. Samuti selgitame peamisi finantsmõisteid, et inimene leiaks koheselt kogu vajaliku info ilma rakendusest lahkumata,” rääkis Maria.

Ainulaadne lahendus

Meeskonna turundaja ja raamatupidaja Jana Rudnik ütles, et ühel päeval nad mõistsid, et finantskirjaoskuse omandamiseks vajalikku teavet on avalikult saadaval väga vähe ja see oli väga killustatud. Rahanduse teemal on raamatuid, koolitusi ja taskuhäälinguid, kuid reeglina on need keskendunud vaid ühele teemale ehk eelarvestamise raamat, investeeringute kursus, laenuteemaline podcast jne. Samuti ei ole teave alati emakeeles saadaval. Või emakeelde tõlgitu võib juba aegunud olla.

Tuli leida õpetajaid, igalt poolt jupphaaval infot ammutada. “Saime neljakesi sellega väga kiiresti hakkama, sest ühinesime ja igaüks tuli oma teadmiste ja mingi infoallikaga. Seetõttu liikus kõik üsna kiiresti edasi,” selgitas Jana meeskonna edukat tööd.

“Meie arenduse unikaalsus seisneb selles, et kõik on koondatud ühte kohta,” jätkas ta. “Aktsiate ja aktsiaturgude uurimiseks pole vaja minna mõnda kolmanda osapoole rakendusse. Te ei pea kuhugi mujale minema, et teada saada, mis on “rahaline turvapadi”, kuidas saavutada oma rahalisi eesmärke ja millised need on: lühiajalised, keskmise tähtajaga, pikaajalised. Igal neist eesmärkidest on oma strateegia.”

Kogu see teave on ühte kohta koondanud. Kasutatud on lihtsat keelt, et kasutajal oleks kerge mõista, mida tähendavad võlakirjad, fondid, investeerimiskonto. Mitte igaüks ei ole neist määratlustest teadlik, seega FinMindi lahendus selgitab iga sõna.

Millised on tulevikuplaanid?

Tiimi plaanid on julged ja ambitsioonikad. Ron on eriti optimistlik. Kõik meeskonnaliikmed nõustuvad, et on vaja sihtida USA turgu selle suuruse ja võimaluste tõttu. Ja kuna rakendus “räägib” ka inglise keelt, siis on see nende sõnul üsna realistlik.

Raha kavatsevad nad teenida tellimustelt, mis ei tee kasutaja rahakotti tühjaks – umbes 10 eurot. Kuid lisaks tasulisele võimalusele lubab meeskond baastreeningu tasuta jätta. See on nende panus ennekõike Eesti inimeste heaks. “Meie eesmärk on muuta see lihtsaks ja huvitavaks kõigile, kes soovivad meie rakenduse kaudu õppida investeerimise, säästmise ja üldiselt raha haldamise põhitõdesid. Lisaks tahame luua isikupärastatud vestlusroboti, kuhu kirjutate oma probleemi ja mis valib teie jaoks välja õppetunnid, mida peate ülesande lahendamiseks läbima. Nt “tahan võlgadest vabaneda” on üks päring; “mul on säästud, ma tahan investeerida” on täiesti teine. Ja siin võib appi tulla vestlusbot. Hetkel me treenime teda.”

Kõik tiimiliikmed kinnitasid, et Tehnopoli ja kiirendi toetus aitas neil tõesti edasi liikuda. “Ei saa öelda, et ilma Tehnopolita oleksime alla andnud ja lõpetanud, me oleme visad,” naersid nad. “Kuid tõsi on, et me teeksime seda palju aeglasemalt. Aeglasemalt ja rohkemate vigadega, mida õnnestub vältida tänu kiirendi mentorite ja õpetajate professionaalsele toele.”

Rakendus on eriti kasulik Ida-Virumaa elanikele, arvestades, et rohepööre ja üleminek põlevkivienergeetikalt teistele tööstusharudele mõjutab neid enim. Tuleb üle vaadata oma suhe rahaga, õppida investeerima ja säästma. Võib-olla on just FinMind õige samm rahalise sõltumatuse poole.

Beetaversioon on juba kasutajatele saadaval, looge endale kasutaja, vaadake, lugege, kuulake saadaolevaid õppetunde ja jätke tagasiside arendajatele.

Kui teil on idee Filmi- ja multimeedia valdkonnas ning olete alles alustamas oma ettevõtlusteed, siis järgmine 3-päevane bootcamp, mis aitab valmistuda inkubaatoriga liitumiseks, toimub 27.-28. veebruaril ja 5. märtsil.

Tehnopoli Filmi- ja multimeediakiirendi tegevust toetab Euroopa Liit. 

Vaata lisaks