Ida Hub

Filmi ja multimeedia innovatsiooni keskus IDA Hub loob eeldused nii kodumaiste kui rahvusvaheliste filmiproduktsioonide kvaliteetsemaks teenindamiseks Ida-Viru regioonis, toetades seeläbi audiovisuaalse valdkonna arengut ka laiemalt Eestis.

Kontseptsioon

Meie ülesanne on aidata kaasa innovatiivse filmitööstuse ökosüsteemi välja arendamisele Ida-Viru regioonis. Kontseptsioon hõlmab nii osutatavaid tugiteenuseid võimestatavatele ettevõtetele, toetava füüsilise taristu rajamist, sektoritevahelist koostööd teenuste arendamisel kui ka filmitööstusele kohapeal teenuseid pakkuvate taustajõudude võrgustiku loomist.

Meie eesmärk on toetada filmitalentide ja nutikate tulevikutegijate arengut. Keskuse asutamine Ida-Virumaale toetab Õiglase Ülemineku Fondi ühte olulist eesmärki muuta piirkonna majandusmudelit mitmekesisemaks ja toetada väikeettevõtluse arengut piirkonnas. Meie tugevuseks on komplekssed lahendused ja võimekus ühendada tehnoloogia areng filmitööstuse vajadustega.

Keskuse füüsilise rajamise –  inkubaatorite ja stuudiokompleksi, sisukontseptsioonile vastavaks kujundamise ning haldamise eest vastutab Ida-Viru Investeeringute Agentuur (IVIA). Ida-Viru Ettevõtluskeskus (IVEK) koostöös Teadus- ja Ärilinnak Tehnopoliga loovad sisu, kus lõimitakse kogukonda, toetatakse kohalikku majanduselu ja viiakse ellu uuendusliku kontseptsiooniga inkubatsiooniprogramme:

  • Filmi ja multimeediakiirendi

    keskendub eelkõige multimeedia, virtuaalse ja täiendatud reaalsuse ning nendega kaasuvatele valdkondadele ning arendab sellele keskenduvaid iduettevõtteid, kelle loodav innovatsioon muudab filmitööstuse efektiivsemaks, keskkonnasäästlikumaks ja uudsemaks.

  • Filmitööstuse inkubatsiooniprogramm

    keskendub nii tegutsevate kui ka alustavate loomemajanduse ettevõtjate ja eraisikute tugimisele, kes soovivad olla seotud audiovisuaalse valdkonna arengutega.

Eristuv kontseptsioon
100+ üüritöökohta
Baltikumi suurim stuudiokompleks
mitmekesised välivõttepaigad

Ida Hubile panid õla alla

Partnerid
Partnerid
Partnerid
Partnerid

Tekkelugu

Eesti on teel kliimaneutraalsusele, millele üleminek avaldab suurimat mõju just Ida-Virumaal, kus seistakse silmitsi juba praegu esinevate väljakutsetega (madalad palgad, kõrge töötuse määr, vähenev ja vananev elanikkond, jm).

Maakonna tasandil tähendab õiglane üleminek süsinikuheitmete rohke majanduse ümberkorraldamist, mitmekesistades regiooni majandus- ja ettevõtluskeskkonda, arendades töötajate oskusi ja parandades elukeskkonda. Maakonnas on vähe kaasaegseid, noortele atraktiivseid sobivaid töökohti ja ettevõtlusvõimalusi.

Ülemineku protsessi toetuseks alustas Rahandusministeerium koostöös Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumiga 2021. aastast Euroopa Liidu rahastatava õiglase ülemineku fondi (ÕÜF) meetmete kujundamisega.

Jaanuaris 2024 allkirjastas majandus- ja infotehnoloogiaminister toetuse andmise tingimuste käskkirja, millega toetatakse Ida-Virumaa inkubatsiooniteenuste programmi loomist ja arendamist. Programmi elluviijaks on IVEK ja partneriteks IVIA ja Tehnopol. Ida-Virumaa on majanduslikult ja strateegiliselt Eestis oluline regioon, mille arenguväljakutsetele vastamiseks teevad erinevad piirkonna ja riigi tasandi partnerid koostööd.

Ida-Virumaa süsinikuheitmete vaba majanduse arengu ergutamiseks laiendatakse avaliku sektori poolt loodava ettevõtlus- ja tugitaristu spektrit, mis stimuleeriks CO₂ neutraalses audiovisuaalvaldkonnas tehnoloogia startup ja loomemajanduse ettevõtete teket ja hüppelist kasvu regioonis.

Aprillis 2024 avasid Tehnopol ja IVEK esimesed testkohordid vastavalt filmi- ja multimeediakiirendis ning filmitööstuse inkubatsiooni pilootprogrammis.

Augustis ja oktoobris 2024 allkirjastas majandus- ja tööstusminister toetuse andmise tingimuste käskkirjad, millega toetatakse digi- ja multimeedia inkubatsioonikeskuse ning loometööstuse inkubaatori ehitamist koos filmistuudiokompleksiga Jõhvi Äripargis. Tegevuste elluviijaks on IVIA. Inkubaatorid koos stuudiotega valmivad augustis 2026.

Anda elujõud nii väikestele kui suurtele filmimaailma unistustele

Kestlikkus

Oleme pühendunud keskkonnasõbraliku ning jätkusuutliku keskkonna loomisele ja arendamisele.

Suunad CO₂ jalajälje vähendamiseks ja rohelise jalajälje suurendamiseks, mis tõstab tootmistaristu atraktiivsust nii kodumaiste kui rahvusvaheliste filmitootjate seas ning suurendab filmitootjate konkurentsivõimet toetuste taotlemisel ning sarnaste roheväärtustega kaastootmiste leidmisel:

  • Hea füüsilise ligipääsetavuse tagamine nii ühistranspordiga, kergliiklusvahendiga kui jalgsi
  • Prügimajanduse korraldamine jäätmete liigiti sorteerimiseks
  • Taaskasutuse propageerimine (võimalusel taaskasutatavate materjalide kasutamine töökodade tööprotsessides, ringmajanduse põhimõtted)
  • Kogu filmitootmisprotsessi ahelas osalejate koondumine taristusse või selle vahetusse lähedusse (kogu väärtusahela roheline suund)
  • Autoparklas varjuliste rohesaarte rajamine
  • Elektriautode laadimispunktide loomine
  • Jalgrattaparkla rajamine
  • Roheline energia hoonete katustele paigaldatavatest päikesepaneelidest
  • Eraldatus linnakeskkonnast asukohaga jõeäärsel metsamaastikul – looduskoosluste säilitamine lammialal
  • välipuhke/õuekontorialade rajamine

Filmilinnaku objektide projekteerimisel ja ehitamisel arvestame kaasaegsete energiasäästlike tehnoloogiate rakendamise nõuetega, tagame kõikide siht- ja huvigruppide ligipääsetavuse objektidele, tagame objektide kliimakindluse ning „ei kahjusta oluliselt“ keskkonnasäästlikkuse põhimõtetele vastavuse.

Üldnõuded hoonetele ja ruumidele:

  • Kõrge energiatõhusus, keskkonnasäästlike energiavarustustehnoloogiate rakendamine (päikesepaneelide paigaldamine katustele, LED sise- ja välisvalgustus)
  • Kommunaal- ja energiaressursside kasutamise automatiseerimine ja nutikas juhtimine
  • Elektrooniline juurdepääsusüsteem ruumidesse sisenemiseks ja tsooniti kasutamiseks
  • Hoonete küttesüsteem lahendatakse tsentraalse keskkütte baasil
Developed by Ballers